Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes pomysł na biznes w domu

Własny biznes w domu – czy warto otworzyć firmę w swoich czterech ścianach?

Data publikacji 7 listopada 2021


Prowadzenie własnej działalności gospodarczej może kojarzyć się z pewnym prestiżem i niezależnością, a także kusić wizją wyższych niż na etacie zarobków. Z tego względu wielu zdolnym, kreatywnym i przedsiębiorczym osobom marzy się własny biznes. Jednak, jako że porzucenie bezpiecznej posady na rzecz spełniania własnych aspiracji wiąże się także z ryzykiem, nie każdy ma odwagę wcielić swoje plany w życie.

Od czegoś trzeba zacząć, czyli własny biznes w domu

Każde, nawet największe przedsięwzięcie na światową skalę miało kiedyś swój skromny początek. Co łączy firmy takie jak Amazon, Apple, Google, Harley Davidson, czy nasz rodzimy Atlas? Otóż wszystkie powstały w przydomowych garażach, a w ich start zainwestowano, nie miliony dolarów, lecz tyleż warte pomysły. Oczywiście, że większość osób marzących o stworzeniu własnej marki, oczami wyobraźni widzi przeszkloną siedzibę, do której ustawiają się długie kolejki klientów, nie jedynie biurko w rogu własnego pokoju. W interesach jednak, zwłaszcza na początku, budżet, czy lokal nie są wcale tak ważne, jak profesjonalizm, zaangażowanie i determinacja. Wielkie brandy mogą powstawać nawet na małych metrażach i jeśli ktoś jest specjalistą w swojej dziedzinie, z powodzeniem może prowadzić własny biznes w domu. Pieniądze, jakie uda się tym samym zaoszczędzić na najmie lokalu użytkowego, zainwestowane w wyższej jakości sprzęt lub szkolenia, szybko powrócą do kasy firmy w dwójnasób.

Własny biznes bez wychodzenia z domu, czy to w ogóle realne?

Ten, kto stwierdził, że nie ma w życiu rzeczy niemożliwych, zapewne nigdy nie miał do czynienia z polską biurokracją. Zastanawiając się bowiem, jaki biznes otworzyć w domu, należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy rodzaj pracy, zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, można wykonywać w miejscu zamieszkania, zwłaszcza gdy nie jest nim dom wolnostojący, a na przykład mieszkanie w bloku. Obszary działalności firm w Polsce zostały podzielone na różne kategorie, zwane kodami PKD. Dla każdego z nich obowiązują autonomiczne przepisy, określające jakie wymagania, między innymi lokalowe, należy spełnić, by móc prowadzić dany zakres prac. Tym samym w prywatnym mieszkaniu nie ma możliwości otworzenia, na przykład małej restauracji, sklepu spożywczego i wielu innych popularnych działalności. Dozwolona jest natomiast szeroko pojęta praca on-line, tworzenie rękodzieła, czy prowadzenie różnego rodzaju doradztwa. Należy jednak pamiętać, że mimo braku reprezentacyjnej siedziby, czy neonu z nazwą oświetlającego połowę osiedla, prowadząc legalną działalność w miejscu zamieszkania, także jesteśmy zobowiązani ponosić wszelkie jej koszty, płacić składki oraz podatki.

Jak zarabiać we własnych czterech ścianach, czyli pomysł na biznes w domu

Istnieje wiele sposobów na wzbogacenie się, a wśród nich są produkcja, świadczenie usług, czy handel. Każdy człowiek, naturalnie lub poprzez nabyte umiejętności i doświadczenie, ma predyspozycje do innego rodzaju pracy. Jedni odnajdują się w zajęciach manualnych, drudzy w bezpośrednim kontakcie z klientem, a jeszcze inni znają się na technologii. Określenie własnych zdolności pozwala odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Jeśli natomiast nasze kompetencje zawodowe łączą się z cechami, takimi jak przedsiębiorczość, kreatywność i samodyscyplina, to zamiast zatrudniać się na etacie, możemy stworzyć markę osobistą. Spora część jednoosobowych działalności gospodarczych może być z powodzeniem prowadzona z miejsca zamieszkania. Dotyczy to przede wszystkim handlu i świadczenia różnego rodzaju usług za pośrednictwem komputera. Typowy sklep online z własnym magazynem lub platforma dropshipping’owa, prowadzenie warsztatów i udzielanie korepetycji w sieci, czy marketing internetowy to jedynie początek długiej listy profesji, jakimi można się zajmować sprzed monitora. Ponadto w domu można także trudnić się rękodziełem, świadczyć usługi z zakresu IT, księgowości, projektowania wnętrz, grafiki i wielu innych, których istotą są umiejętności, nie towar. Warto zauważyć, że siedziba działalności gospodarczej nie musi być jednocześnie miejscem jej wykonywania, zatem we własnym mieszkaniu można zarejestrować także firmę sprzątającą, czy budowlaną.

Pragnąc zawodowo przejść na swoje i zastanawiając się, jaki biznes otworzyć, na początek warto wziąć pod uwagę działalność, którą można wykonywać z domu. Takie rozwiązanie nie wymaga dużego budżetu, a mimo to pozwala zdobyć niezbędne doświadczenie i pierwszych klientów. Otwieranie firmy zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, ale dobry pomysł na biznes w domu i samozaparcie w realizacji swoich celów znacznie je minimalizują.

Redakcja outsourcing.com.pl

Nasi specjaliści to eksperci w dziedzinach marketingu, finansów, IT, biznesu, pracy oraz rozwoju osobistego. Z pasją i precyzją piszą artykuły, które nie tylko dostarczają wiedzy, ale i inspirują do działania. Dzięki ich doświadczeniu i profesjonalizmowi możesz liczyć na treści dopasowane do najnowszych trendów i potrzeb Twojego biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?