Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse jak zacząć inwestować na giełdzie

Inwestowanie na giełdzie – od czego zacząć?

Data publikacji 3 listopada 2021


Giełda to nie czarna magia. Inwestowanie na giełdzie nie jest tajemnicą i nie trzeba posiadać do tego wielkich umiejętności. Jednak powinno posiadać się odpowiednie cechy, takie jak upór i systematyczność, aby gra na giełdzie przyniosła efekty. Jak zacząć inwestować na giełdzie?

Co trzeba wiedzieć na początek?

Przede wszystkim każdy, kto chce rozpocząć przygodę z giełdą papierów wartościowych powinien zdobyć wiedzę na temat tego, jak ona funkcjonuje. Zanim przejdzie się do praktyki, trzeba zdobyć trochę wiedzy teoretycznej. Jest mnóstwo portali związanych z tematyką inwestowania. Należy zaznajomić się z takimi tematami jak cykle koniunkturalne, hossa, bessa, zasady kupna i sprzedaży akcji. Zamiast w Internecie można poszukać takich informacji w książkach lub poradnikach dla początkujących inwestorów. W nich wszystko krok po kroku jest wyjaśnione.

Czym jest analiza techniczna i fundamentalna?

Jeśli podstawy teorii zostały ogarnięte, to czas teraz przychodzi na rozróżnienie podejść do inwestowania. To, jakie akcje kupić i kiedy zależy od analizy technicznej i fundamentalnej. Pierwsza z nich polega na analizowaniu wykresów oraz prognozowaniu kursu akcji opartej na historycznych poziomach cen. Drugie podejście oparte jest na analizie fundamentalnej, która polega na prognozowaniu kursu w oparciu o sytuację gospodarczą w różnych branżach, kondycji finansowej spółki lub innych czynników, które oddziałują na sytuację ekonomiczną. Wybór podejścia zależy już tylko i wyłącznie od inwestora. Oczywiście warto skorzystać z połączenia obu tych podejść. Dzięki temu można ocenić ogólnie całą spółkę i dowiedzieć się jakie trendy są prognozowane w krótkim i długim okresie czasu. Podsumowując. Analiza techniczna określa kiedy warto inwestować, a fundamentalna czy w ogóle warto w daną spółkę inwestować.

Inwestor musi być na bieżąco z tematami giełdowymi

Każdy, kto chce rozpocząć inwestowanie musi na początku poświęcić czas na poznanie spółek i sprawdzić, co ma wpływ na przebieg notowań. Najlepiej śledzić informacje dotyczące giełdy i rynków finansowych. Warto oglądać programy informacyjne, w których wypowiadają się analitycy i eksperci giełdowi. Oczywiście na początku mogą te informacje wydawać się nieco przytłaczające. Jest ich dużo i ciężko się połapać. Jednak nie wolno się zrażać. Początki są zawsze trudne, a po pewnym czasie wszystko jest proste i klarowne. Dobrym pomysłem jest spróbowanie swoich sił w inwestowaniu na wirtualnej giełdzie. Jest kilka serwisów, w których można zainwestować wirtualne pieniądze i śledzić dalsze losy portfela inwestycyjnego bez ryzyka. A doświadczenie jest bezcenne.

Rachunek inwestycyjny

Każda osoba chcąca inwestować na giełdzie musi otworzyć rachunek inwestycyjny. Nazywany jest on inaczej rachunkiem maklerskich lub brokerskim. Na tym koncie zapisane są informacje na temat posiadanych akcji i wykonanych transakcji. Posiadając rachunek można sprzedawać i kupować akcje i inne papiery wartościowe notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Na konto należy przelać określoną kwotę i można utworzyć zlecenie, czyli wybrać spółkę, której akcją mają być kupione, określić liczbę akcji i cenę. Oczywiście zlecenia można modyfikować. Rachunek można otworzyć w banku, biurze maklerskich lub w wielu różnych instytucjach finansowych. Można także otworzyć konto przez Internet, co jest najkorzystniejszą formą. Każdy posiadać konta bankowego prawdopodobnie może założyć konto maklerskie w swoim banku, bez zbędnych formalności. Ale należy to sprawdzić.

Kursy i szkolenia

Po zdobyciu pewnego doświadczenia giełdowego, warto zainwestować w siebie. Wiele firm finansowych oferuje szkolenia, dzięki którym można znacząco poszerzyć wiedzę na temat inwestowania na giełdzie. Często organizowane są darmowe szkolenia z doświadczonymi maklerami, z których można skorzystać. Inwestowanie na giełdzie może nie raz zawieść. Jednak najważniejszą nauką jest nauka na własnych błędach, które należy przeanalizować i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Redakcja outsourcing.com.pl

Nasi specjaliści to eksperci w dziedzinach marketingu, finansów, IT, biznesu, pracy oraz rozwoju osobistego. Z pasją i precyzją piszą artykuły, które nie tylko dostarczają wiedzy, ale i inspirują do działania. Dzięki ich doświadczeniu i profesjonalizmowi możesz liczyć na treści dopasowane do najnowszych trendów i potrzeb Twojego biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?