Jak działa karta kredytowa i kto może ją dostać?

Każdy z nas niejednokrotnie spotkał się z pojęciem karty kredytowej. Dla wielu jest to dodatkowa opcja finansowa, która może się przydać w przypadku nieplanowanych wydatków. Dla innych karta kredytowa to finansowe zło, którego należy stanowczo unikać. Jak działa karta kredytowa? Jakie jest jej prawdziwe przeznaczenie i kiedy warto z niej skorzystać?

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to produkt bankowy, który jest niczym innym jak limitem kredytowym, który może być używany w formie karty płatniczej. Karta kredytowa w swoim wyglądzie nie różni się niczym od zwykłej karty debetowej, za pomocą której dysponujemy środkami własnymi. Karta kredytowa od debetowej różni się jednak tym, że nie pobiera środków z zasobów własnych, a z limitu oferowanego przez bank.

Kto może dostać kartę kredytową?

Niektóre banki same wychodzą do klienta z propozycją wzięcia karty kredytowej. Do jakich klientów banki kierują swoją ofertę? Przede wszystkim do tych, których miesięczne dochody znacząco przekraczają średni dochód krajowy. Oprócz tego banki mogą wyjść z propozycją karty kredytowej do klientów, którzy regularnie spłacają zobowiązania. Oczywiście wniosek o kartę kredytową może złożyć każda osoba w dowolnym momencie. Bank może zdecydować o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku w podobny sposób, jak podczas procedury wnioskowania o kredyt.

Jak działa karta kredytowa?

W praktyce z karty kredytowej korzystamy dokładnie tak samo, jak z karty debetowej. Po przyznaniu karty kredytowej, jej posiadacz dostaje pin, za pomocą którego może aktywować kartę. Kartą kredytową można także płacić zbliżeniowo bez pinu do określonej kwoty. Z karty kredytowej można swobodnie korzystać przez określony przez bank okres. Po okresie ważności karty kredytowej, konieczne jest przystąpienie do uzupełnienia powstałych deficytów. Każdy bank może wypowiedzieć klientowi kartę kredytową jeśli jest ona używana niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

Karta kredytowa – kiedy warto się na nią zdecydować?

Za sprawę popkultury, karta kredytowa w świadomości przeciętnego konsumenta, jest usługą dla osób zarabiających ponadprzeciętnie. Rzeczywiście karta kredytowa może być pewnego rodzaju ukłonem ze strony banku w stronę klienta, z którym przeprowadza wysokie transakcje. Nie oznacza to jednak, że karta kredytowa jest produktem zarezerwowanym tylko dla wybranych. Wiele osób ma możliwość wystąpienia z wnioskiem o udzielenie takiej karty. Może ona się okazać niezwykle pomocna w sytuacjach nagłych i trudnych do przewidzenia.

Zalety i wady korzystania z karty kredytowej

Karta kredytowa, jak każda usługa, która wiąże się z zaciągnięciem pewnym zobowiązań, wiąże się z ryzykiem. Wiele osób rezygnuje z możliwości posiadania karty kredytowej z obawy przed utratą kontroli nad swoimi wydatkami. Rzeczywiście osoby, które nie mają jasno oszacowanego budżetu domowego i zbyt łatwo ulegają zakupowemu szaleństwu, mogą stracić kontrolę nad swoimi wydatkami. Dlatego też tak ważne jest, aby w przypadku wystąpienia z wnioskiem o udzielenie karty kredytowej, dokładnie przemyśleć swoją decyzję.

Jak wygląda spłata karty kredytowej?

Korzyści posiadania karty kredytowej są ograniczone w czasie. Oznacza to, że posiadacz takiej karty może używać jej do pewnego limitu przez określony czasu. Konsument powinien uzupełnić deficyty na karcie kredytowej przed zakończeniem jej używalności. Jeśli zaległość nie zostanie uregulowana w terminie, bank ma prawo wystąpić o spłatę całości zadłużenia.

Redakcja outsourcing.com.pl