Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes praca bez wykształcenia

Jak znaleźć dobrą pracę, gdy mamy braki w edukacji

Data publikacji 26 czerwca 2022


Dobra praca bez wykształcenia w wielu zawodach jest możliwa. Trzeba zdawać sobie sprawę, że dla wielu pracodawców najważniejsze są nasze rzeczywiste umiejętności i predyspozycje a nie dokument poświadczający ukończenie szkoły. Co zrobić, gdy nie mamy wykształcenia, a zależy nam na atrakcyjnej pracy?

Praca bez wykształcenia – podstawowe informacje

Podjęcie pracy bez wykształcenia jest możliwe w wielu zawodach, jednak nie we wszystkich. W przypadku niektórych zawodów – na przykład prawnika czy architekta posiadanie wykształcenia jest warunkiem koniecznym, którego nie da się w żaden sposób obejść. Jeżeli marzymy o pracy lekarza – nie ma innej drogi jak tylko zapisać się na studia. Jednocześnie w przypadku wielu zawodów formalne wykształcenie nie jest najważniejsze. Warto zdawać sobie sprawę, że ogromna część pracowników z branży IT nie ukończyła studiów informatycznych (lub innych studiów technicznych). Często są to absolwenci kierunków humanistycznych, którzy ze względu na trudną sytuację na rynku pracy zdecydowali się przebranżowić. Brak wykształcenia nie musi być problemem. Obecnie istnieje wiele możliwości, żeby nadrobić zaległości edukacyjne. Możliwe jest pracowanie i studiowanie przez internet. Możemy zapisać się do szkoły zaocznej lub wieczorowej. Niektóre zagraniczne uczelnie przyjmują na studia nawet osoby nie posiadające matury.

Poszukiwanie pracy bez wykształcenia – od czego zacząć?

Jeżeli chcemy znaleźć pracę, jednak nie posiadamy kierunkowego wykształcenia powinniśmy zastanowić się co dokładnie chcemy robić, w czym jesteśmy dobrzy. Gdy nie jesteśmy w stanie stwierdzić tego samodzielnie, doskonałym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doradcy zawodowego. Jeśli nie mamy pieniędzy, skorzystajmy z usług doradcy zawodowego zatrudnionego w urzędzie pracy. Specjalista ten może nie tylko doradzić nam jaki zawód najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku, ale również pomóc w skorzystaniu z programów szkoleniowych i ofert zatrudnienia organizowanych przez urząd dla osób bezrobotnych.

Praca niekoniecznie na etacie

Nowa praca nie musi wcale oznaczać zatrudnienia na etacie. Osoby bez wykształcenia w niektórych miejscach mogą spotkać się z ograniczeniami, które trudno przeskoczyć. Zdarza się, że ze względu na brak edukacji nie są one w stanie otrzymać pracy na konkretnym stanowisku. Jednocześnie nie istnieją żadne przeciwwskazania formalne, żeby założyły własną firmę w danej branży. Jeżeli posiadamy wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia biznesu, być może wcale nie musimy zatrudniać się u kogoś. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest trudne, jednak daje znacznie większe możliwości (w tym również możliwości finansowe) niż praca etatowa (gdy pracujemy na etacie nasze zarobki mają górną granicę).

Dowiedz się więcej na http://sprawy-spadkowe.wroclaw.pl

Praca bez wykształcenia – jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej

Jeżeli zdecydowaliśmy się szukać pracy na etacie, powinniśmy zrobić wszystko, żeby jak najlepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Dowiedzmy się jak najwięcej o stanowisku, o które się ubiegamy. Zastanówmy się, które nasze umiejętności są szczególne przydatne w tym zawodzie. Pamiętajmy, że na wielu stanowiskach formalna edukacja nie jest najważniejsza, dlatego nie powinniśmy czuć, że przez brak wykształcenia jesteśmy na straconej pozycji. Bardzo ważne jest, żeby zdobyć możliwie jak najwięcej informacji o firmie, w której chcemy pracować. Dzięki temu będziemy w stanie nawiązać interesującą rozmowę z rekruterem i przekonać go, że naprawdę zależy nam na danej pracy. Warto zdawać sobie sprawę, że osoba odpowiedzialna za procesy rekrutacji nie wymyśla pytań specjalnie dla nas. Pytania rekrutacyjne często się powtarzają. O przykładowych zagadnieniach często poruszanych przez rekruterów możemy przeczytać w internecie. Postarajmy się wymyślić najlepsze odpowiedzi na konkretne pytania rekrutacyjne (o tym jak najlepiej odpowiadać również przeczytamy w sieci). Dzięki temu podczas rzeczywistej rozmowy o pracę będziemy czuć się zdecydowanie pewniej.

Redakcja outsourcing.com.pl

Nasi specjaliści to eksperci w dziedzinach marketingu, finansów, IT, biznesu, pracy oraz rozwoju osobistego. Z pasją i precyzją piszą artykuły, które nie tylko dostarczają wiedzy, ale i inspirują do działania. Dzięki ich doświadczeniu i profesjonalizmowi możesz liczyć na treści dopasowane do najnowszych trendów i potrzeb Twojego biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?