Czy outsourcing IT sprawdzi się w Twojej firmie?

Chcesz korzystać z profesjonalnej obsługi informatycznej, ale nie masz środków na stworzenie własnego działu? Wybierz outsourcing IT!

Usługi outsourcingowe wybierane są dzisiaj przez wielu przedsiębiorców, którzy dzięki nim mogą łatwiej prowadzić swój biznes bez ponoszenia wysokich kosztów. Wśród dostępnych wariantów obsługi znajduje się outsourcing IT, którego celem jest wsparcie informatyczne dla biznesu. Na czym dokładnie polega taka obsługa outsourcingowa? Kiedy warto z niej skorzystać?

Na czym polega outsourcing IT?

Usługa jak outsourcing IT polega na przekazaniu firmie zewnętrznej działań w zakresie IT, które związane są z prowadzeniem biznesu. Dzięki temu nie ma potrzeby tworzenia swojego działu informatycznego albo zatrudniania informatyka.

Obecnie outsourcing IT jest dostępny w wielu wariantach, co pozwala również na dopasowanie zakresu obsługi do konkretnych wymagań przedsiębiorcy, między innymi pod kątem dostępnych usług, formy ich świadczenia, czasu dostępności oraz reakcji w razie pojawienia się problemów.

W jakiej formie prowadzi się outsourcing IT?

Najczęściej outsourcing IT łączy w sobie usługi świadczone na odległość oraz odbywające się stacjonarnie.

W przypadku pojawienia się awarii firma może zgłosić problem za pośrednictwem telefonu albo internetu. Wiele usterek można wtedy rozwiązać zdalnie przy pomocy helpdesku IT. Zdarza się jednak, że pomoc na odległość nie jest możliwa i wtedy pracownik firmy outsourcingowej przyjeżdża na miejsce, gdzie prowadzi konkretne usługi dla klienta.

Jakie usługi wchodzą w skład outsourcingu IT?

Obsługa informatyczna firm prowadzona jako outsourcing może obejmować cały obszar IT, zasoby IT oraz procesy IT prowadzone w firmie.

Outsourcing IT może obejmować różne rodzaje usług, również dopasowanych specjalnie do potrzeb klienta. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:

  • zarządzanie zasobami IT w firmie – bazami danych, sieciami, serwerami, komputerami, oprogramowaniem
  • prowadzenie napraw sprzętu informatycznego
  • wdrażanie i aktualizowanie oprogramowania
  • pomoc w razie problemów z działaniem oprogramowania
  • dbanie o bezpieczeństwo, między innymi tworzenie procedur bezpieczeństwa, backupów, ochrona przed wirusami, nadawanie uprawnień użytkownikom
  • szkolenie pracowników w ramach obsługi sprzętu, oprogramowania
  • doradztwo informatyczne – pomoc w wyborze odpowiednich rozwiązań

Kto oferuje usługi outsourcingowe IT?

Obsługę informatyczną prowadzi dzisiaj wiele firm zewnętrznych, które zapewniają swoim klientom pełne wsparcie w tym zakresie. Warto więc zapoznać się z aktualnymi ofertami, porównać je ze sobą i uzyskać wyceny, aby wybrać odpowiedni wariant dopasowany do potrzeb swojego biznesu.

W Warszawie tego typu usługi oferowane są w firmie IT Center, która od lat prowadzi obsługę informatyczną biznesu. Z jej ofertą można zapoznać się na stronie itcenter.pl, gdzie również dostępny jest kalkulator obsługi IT.

Outsourcing IT – dla jakich firm jest najlepszy?

Outsourcing IT jest usługą o bardzo szerokim zastosowaniu, która zapewnia wsparcie firmom działającym w różnych branżach i mających różne wielkości.

Ze względu na niskie koszty tego typu obsługi jest ona bardzo często wybierana w przypadku firm w sektorze MŚP, które dzięki niej mogą otrzymać profesjonalne wsparcie w przystępnej cenie.

Ile kosztuje outsourcing IT?

Trudno jednoznacznie wskazać, z jakimi kosztami będzie związany outsourcing IT, ponieważ o ostatecznych wydatkach decyduje wiele czynników.

Przy wyliczaniu kosztów outsourcingu duże znaczenie ma między innymi liczba pracowników, liczba godzin przeznaczonych ba obsługę IT, szybkość reakcji w razie pojawienia się problemów.

W przypadku mniejszych firm koszty mogą wynosić nawet mniej niż 1 tysiąc złotych miesięcznie, natomiast większe przedsiębiorstwa muszą liczyć się już z wydatkiem kilku tysięcy złotych za kompleksową obsługę.

Aby dowiedzieć się, ile dokładnie będzie kosztować outsourcing IT, warto skontaktować się z firmami prowadzącymi taką obsługę. Na ich stronach internetowych można również znaleźć cenniki oraz kalkulatory obsługi IT.

Redakcja outsourcing.com.pl