Co to jest newsletter?

Wielu z nas często dostaje na swoją elektroniczną skrzynkę newsletter. Newsletter to nic innego jak rodzaj elektronicznej broszurki czy czasopisma, który jest wysyłany do wybranych użytkowników. Pierwsze newslettery miały charakter typowo naukowy. Z czasem z pomysłu ośrodków badawczych zaczęły korzystać także korporacje i sklepy internetowe. Co to jest newsletter i jak sprawić, aby był on skutecznym narzędziem do pozyskiwania nowych klientów?

Co to jest newsletter?

Newsletter jest elektroniczną wiadomością, która jest wysyłana do klienta w celu podtrzymania z nim dobrych relacji. Prenumerowanie newsletterów jest w większości przypadków całkowicie bezpłatne. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, najważniejszą kwestią jest to, aby stworzyć newsletter w taki sposób, aby był on chętne przyjmowany przez klienta.

Nie bez znaczenia będą więc takie kwestie jak choćby szata graficzna. Niemniej jednak kwestią kluczową jest określenie celu, który może zostać osiągnięty za pomocą newsletteru. Warto zastanowić się czemu tak właściwie ma służyć newsletter i do kogo powinien trafić. Po określeniu celu tego przedsięwzięcia można przystąpić do jego realizacji.

Jak zbudować dobry newsletter?

Budowanie dobrego newsletteru należy zacząć od określenia, co przedsiębiorca chce z jego pomocą osiągnąć i do jakiej grupy odbiorców powinien być skierowany. W tym celu należy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, takich jak: Kim są odbiorcy newsletteru? Do jakiej grupy wiekowej należą? Jaka płeć przeważa wśród obiorców? Czego oczekują i w jaki sposób można rozwiać ich ewentualne wątpliwości? Odpowiedzi na te pytania wymagają przeprowadzenia solidnego researchu, który pozwoli przygotować odpowiednią strategię.

Inną niezwykle istotną kwestią jest forma, w jaką ubrany jest newsletter. Może ona przybrać charakter typowo pisany lub obrazkowy. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak dobranie odpowiednich proporcji treści pisanej i obrazkowej. Wiele firm w celu całkowitego uproszczenia newsletteru, prezentuje go wyłącznie w formie obrazkowej. Jest to duży błąd, ponieważ wiadomość, która występuje jedynie w formie graficznej, może nie być dobrze zrozumiana przez odbiorcę. Warto pamiętać o tym, że odbiorców interesuje przede wszystkim treść. Grafiki i obrazy mają jedynie wzmocnić atrakcyjność wiadomości.

Newsletter a grupa docelowa

Trudno jest stworzyć coś takiego jak jeden uniwersalny newsletter, który trafi w gusta absolutnie wszystkich odbiorców. Głównym celem newsletterów jest podtrzymywanie kontaktu i relacji z klientem. Przedsiębiorca powinien wiedzieć, kim są jego klienci, do jakich grup wiekowych należą, jaki jest ogólny przekrój społeczny konsumentów, po to, aby móc idealnie wpasować się w ich oczekiwania i potrzeby. Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że zgromadzenie jak największej ilości informacji o swoich klientach jest kluczem do zaplanowania najlepszej strategii marketingowej.

Kiedy i do kogo wysyłać newsletter?

Wielu specjalistów, którzy prowadzą kampanie marketingowe z pomocą newsletterów, twierdzi, że czas wysłanej wiadomości ma ogromne znaczenia. Chodzi nie tylko o idealne doprecyzowanie daty przesłania newsletteru, ale także i godziny. Jeśli newsletter dotrze na skrzynkę klienta w godzinach pracy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zostanie on nawet odczytany. Kluczowe jest zatem, aby wybrać czas wysłania w taki sposób, aby mógł być dotrzeć do jak największej liczby osób. Warto także wysyłać newslettery cyklicznie i regularnie, na przykład w określone dni w miesiącu i o określonej porze.

Newsletter – dlaczego warto go mieć?

W dzisiejszych czasach poczta elektroniczna to najskuteczniejsze narzędzie do komunikacji z klientem. Wysyłanie newsletteru nie tylko zwiększa rozpoznawalność firmy, ale także usprawni jej funkcjonowanie. Niewątpliwą zaletą newsletterów jest ich nieskomplikowana forma i stosunkowo niskie koszty. Zgromadzenie klientów w formie społeczności odbiorców wartościowego newsletteru przynosi ogromne korzyści przedsiębiorcą i pozwala na skuteczną segmentację użytkowników.

Redakcja outsourcing.com.pl