Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca ile zarabia programista

Wyjaśniamy ile zarabia programista

Data publikacji 29 listopada 2021


Już od wielu lat programiści są grupą społeczną, która zarabia najwięcej. Potwierdzają to liczne badania oraz statystyki. To ile zarabia programista jest uzależnione od miejsca pracy oraz stanowiska.

Zarobki programistów

Doświadczone osoby potrafią zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych, jednak na sam start można liczyć na 6 – 7 tysięcy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że skutki pandemii praktycznie nie dosięgnęły programistów. Ich praca jest wykonywana zdalnie, więc nawet nie muszą wychodzić z domu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w ostatnim czasie wynagrodzenie programistów wyraźnie wzrosło. Najwięcej można zarobić w takich miastach jak: Wrocław, Poznań, Warszawa, Kraków oraz Gdańsk. Czynniki, które mają wpływ na zarobki to między innymi rodzaj umowy, lokalizacja, specjalizacja oraz doświadczenie. Studia nie mają tu akurat większego znaczenia, ponieważ programowania można się nauczyć bez wychodzenia z domu. Wszystko jest w internecie, więc wystarczy chcieć i można się tego nauczyć samemu. Dostępnych jest również wiele kursów, które wprowadzają w świat programowania. Jeżeli zamierzasz w przyszłości programować to jak najbardziej warto zakupić taki kurs. Konkurencja jednak jest duża, ponieważ coraz więcej osób umie programować. Pracodawcy wymagają przeważnie znajomości najnowszego języka Java oraz bazy danych SQL. Doświadczenie w branży finansowej lub ubezpieczeniowej również jest mile widziane w dużych korporacjach. Doświadczeni pracownicy mogą liczyć na największe zarobki. Kilkanaście tysięcy złotych brutto wynosi średnie wynagrodzenie programisty z 4-, 5-letnim doświadczeniem. Potrzeba jednak dużo pracy, żeby dojść do takiego wynagrodzenia. Na pensję w wysokości 15 tys. zł brutto mogą liczyć osoby zatrudnione na kontraktach B2B.

Stała współpraca z firmą IT

Takie pieniądze przeznaczone są z reguły dla ekspertów oraz seniorów z kilkuletnim doświadczeniem w branży. Warto mieć na uwadze, że nie trzeba mieć nawet stałej współpracy z firmą IT, żeby zarabiać kilkanaście tysięcy miesięcznie. Dla wielu osób umowa o dzieło jest znacznie bardziej komfortowa i pozwala lepiej ułożyć obowiązki. Programiści o tyle mają łatwiej, że mogą pracować jako freelancerzy. W ostatnich latach pensje tak zwanych midów również się poprawiły. Wcześniej wynosiły one 7 – 8 tysięcy, a obecnie mogą zarobić nawet 9 – 10 tysięcy. Jest to duża zmiana, jeżeli weźmiemy pod uwagę duży kryzys gospodarczy. Nawet zarobki juniorów oscylują w granicach 5 – 7 tysięcy. W branży najwyższe wynagrodzenie jest oczywiście przeznaczone dla seniorów, którzy z reguły wybierają umowę o pracę.

Umiejętności programisty

Znajomość języku Java umożliwia zarabianie dobrych pieniędzy. Wciąż jest mało osób, które dobrze czują się w tym języku, dlatego jest to dalej wolny teren dla innych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że duże znaczenie ma cały czas lokalizacja. Największe wynagrodzenie można otrzymać w największych miastach, dlatego wiele osób wyjeżdża do Warszawy lub Poznania. To oczywiście napędza koniunkturę, ale jednocześnie osłabia mniejsze miejscowości. Praca programisty nie jest łatwa, ponieważ trzeba umieć myśleć analitycznie. Programista zajmuje się przede wszystkim tworzeniem kodów do programów komputerowych. Używa w tym celu określonego języka programowania. Programiści specjalizują się zazwyczaj w jednym z nich, ponieważ ciężko jest opanować wszystkie. Ich zadaniem jest także tworzenie stron internetowych, systemów oraz aplikacji. Z pewnością jest to zawód, który rozwija się bardzo szybko. Nie zmienia to jednak faktu, że programista musi mieć bardzo dużą wiedzę.

Redakcja outsourcing.com.pl

Nasi specjaliści to eksperci w dziedzinach marketingu, finansów, IT, biznesu, pracy oraz rozwoju osobistego. Z pasją i precyzją piszą artykuły, które nie tylko dostarczają wiedzy, ale i inspirują do działania. Dzięki ich doświadczeniu i profesjonalizmowi możesz liczyć na treści dopasowane do najnowszych trendów i potrzeb Twojego biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?