Odzież ochronna a robocza – jakie są różnice?
Data publikacji 3 sierpnia 2022
Najlepszym miejscem do zaopatrzenia się w niezbędne środki ochrony osobistej jest sklep BHP. W internecie można liczyć na ogromny wybór, atrakcyjne ceny i szybką dostawę. Do artykułów BHP zalicza się między innymi odzież roboczą i ochronną. Warto od razu podkreślić, że nie są one tym samym, chociaż wiele osób stosuje te nazwy zamienne. Oczywiście mają one wiele wspólnego, bo służą do ochrony ciała, ale warto poznać też różnice. W przypadku odzieży roboczej najważniejsze jest chronienie ubrania przed zabrudzeniami, zachowanie czystości. Z kolei odzież ochronna zabezpiecza przed zagrożeniami typu kwasy, czynniki mechaniczne.
Konieczność używania odzieży roboczej, ochronnej
Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom artykułów BHP, wśród których znajduje się między innymi odzież robocza. Może ona mieć postać bluzy, ogrodniczek, kombinezonów, spodni, kamizelek itd. Do odzieży roboczej zalicza się także czapki, rękawiczki, okulary, kaski, obuwia. Istotne jest to, aby odzież została dopasowana do konkretnego stanowiska pracy, specyfiki prowadzonej działalności. Pracownik ma być odpowiednio zabezpieczony przed zagrożeniami, które mogą pojawić się podczas wykonywania obowiązków służbowych. Inna odzież ochronna będzie potrzebna w przypadku kontaktu ze środkami chemicznymi, rozgrzanymi kawałkami metalu, promieniowaniem ultrafioletowym, smarami i innymi tłustymi substancjami. Odzież roboczą trzeba wobec tego dopasować do warunków, w jakich pracownik wykonuje swoją pracę, zgodnie z przepisami BHP. Pracodawca jest zobowiązany do tego, aby wydać pracownikowi odpowiednie środki ochrony osobistej. Nie powinno się pracować w swojej prywatnej odzieży.
Co warto wiedzieć o odzieży ochronnej i roboczej?
Odzież robocza nie została stworzona po to, aby chronić pracownika przed rozmaitymi za zagrożeniami, które mogłyby mieć negatywny wpływ na jego zdrowie. Służy przede wszystkim do zapobiegania zniszczeniu ubrania. Ma chronić prywatne ubranie pracownika. Jest wymagana wszędzie tam, gdzie trzeba zachować i nienaganną czynności, sterylność. Świetnym przykładem będzie lokal gastronomiczny, ośrodek medyczny, salon kosmetyczny. Co w takim razie z odzieżą ochronną, które zdaje się być tym samym ze względu na nazwę? Warto od razu zaznaczyć, że odzież robocza nie musi mieć cech ochronnych. Inaczej jest z odzieżą ochronną. Ta druga musi już mieć szczególne cechy, czyli przykładowo chronić stopy, kolana, nogi, ręce, ciało itd. Stanowi barierę między ciałem a czynnikami zewnętrznymi, które zagrażają zdrowiu i życiu. Odzież ochronna ma wobec tego zabezpieczać przed substancjami chemicznymi i biologicznymi, uszkodzeniami mechanicznymi, oparzeniami, odmrożeniami, wilgocią. Każda odzież ochronna posiada specjalny oznaczenie. Przy jej wyborze należy zwracać uwagę na symbol przyznanej kategorii ochronnej. Trzeba go dopasować do rodzaju wykonywanej pracy. Można wobec tego powiedzieć, że odzież robocza chroni przede wszystkim przed zabrudzeniami. Nie musi być certyfikowana w przeciwieństwie do odzieży ochronnej. W przypadku tej drugiej walory estetyczne są kwestią drugorzędną. Najważniejsze jest zapewnienie pracownikowi bezpieczeństwa.