Jakiej pracy warto się podjąć?

W obecnych czasach możliwości zawodowych jest wiele. Ludzie często jednak przy wyborze posady kierują się głównie zarobkami nie patrząc na, to co lubią robić oraz na, to co powoduje u nich pewnego rodzaju ekscytację. Poznaj wskazówki dotyczące wyboru ścieżki zawodowej, aby była ona jak najbardziej owocna.

Na pytanie jakiej pracy warto się podjąć, nie powinno się odpowiadać “takiej co przyniesie dużo pieniędzy”. Oczywistym, jest to, że ludzie podejmują się pracy, po to, aby mieć za co żyć, ale jednak czy tylko po to? Nie. Ważne jest też robienie czegoś co sprawia nam radość i daje nam motywację do ciągłego rozwoju siebie i swoich możliwości. Z tego wpisu dowiesz się, jak rozpoznać, jaki zawód będzie dla Ciebie odpowiedni.

Na początek, w czym jesteś dobry?

Zastanawiając się nad tym, w czym jesteś dobry warto stworzyć listę kompetencji jakie posiadasz. Wypisz wszystkie swoje zalety. Pomyśl o tym, czy kiedykolwiek ktoś zwrócił Ci uwagę na to, że w czymś świetnie się sprawdzasz. Jeśli tak, to zanotuj to! Następnie zapisz na kartce swoje pasje i hobby, a w kolejnym kroku sprawdź czy uda się Ci połączyć swoje atuty wraz z zainteresowaniami. 

Czy jesteś umysłem ścisłym, czy może humanistą?

W szkole zawsze lepiej Ci szło z matematyki, fizyki bądź chemii? Całki i funkcję wielu zmiennych brzmią dla Ciebie ekscytująco? Jeśli tak, to zdecydowanie jesteś umysłem ścisłym! W takim razie przy wyborze pracy poszukuj zawodu, w którym będą potrzebne umiejętności analityczne oraz umiejętność wyciągania logicznych wniosków. 

Jeśli to jednak na lekcji języka polskiego, historii, muzyki, sztuki bądź WOS’u czułeś się najlepiej, to z pewnością jesteś humanistą, który swoją ścieżkę zawodową może rozwijać w wielu miejscach.

Czy lubisz pracę z ludźmi?

Jeśli praca z ludźmi w towarzystwie sprawia Ci radość, to zdecydowanie się na zawód, który wymaga współpracy z innymi, będzie dla Ciebie świetnym wyborem! Jeśli, np. lubisz pomagać ludziom, odpowiadać na ich zapytania, doradzać, jaki produkt bądź usługa będzie dla niego odpowiednia, to dobrze sprawdzisz się w obsłudze klienta. Oferty pracy na to stanowisko możesz znaleźć na tej stronie: Opiekun klienta.

Jeśli zaś praca z ludźmi w zespole nie brzmi dla Ciebie zachęcająco, to wiedz, że nie jest wszystko stracone! Obecnie istnieje wiele stanowisk pracy, w których nie jest wymagany kontakt z klientem. Są to np. copywriter, kierowca ciężarówki, księgowy, archiwista i wiele, wiele innych ciekawych zawodów.

Czy lubisz zmiany? 

Jeżeli jesteś osobą, która nie “usiedzi” w jednym miejscu za długo, to przy wyborze zawodu, powinieneś zwrócić uwagę, na to stanowisko, które jest dynamiczne, na którym ciągle będziesz w ruchu. Dla przykładu, takim zawodem jest stanowisko Event Manager’a, który zajmuje się organizowaniem najróżniejszych wydarzeń. Będąc opiekunem klienta także można znaleźć wiele ciekawych wyzwań. 

Jeśli zaś wolisz pracę, w której będziesz miał stałe obowiązki, to najlepsza będzie dla Ciebie praca biurowa. Dla przykładu, takim stanowiskiem pracy jest zawód księgowego.

Jakie są Twoje cele i marzenia?

Pamiętaj, aby podejmując pracę zawsze wyobrażać sobie swoją ścieżkę zawodową w przyszłości, czyli co chcemy osiągnąć i na jakim stanowisku chcemy się znaleźć. Obierając cele człowiek podchodzi do codziennych obowiązków z większą motywacją, zapałem i chce jak najlepiej wykonywać czynności, które są mu przypisane. 

Czy potrzebujesz do zawodu konkretnego wykształcenia?

Jeśli już wybrałeś konkretny zawód, który uważasz za świetny wybór dla Ciebie, to pamiętaj o zrobieniu rozeznania o tym stanowisku pracy. Dowiedz się, czy potrzebujesz mieć do niego konkretne wykształcenie, np. studia bądź, czy wystarczy ukończenie kursów lub szkoleń. Wiele stanowisk pracy aktualnie wymaga odbycia praktyki lub stażu przed przyjmowaniem na stałe, dlatego pomyśl o takiej formie nauki zawodu. Pamiętaj również o zdobyciu informacji od pracowników wybranego przez Ciebie zawodu. Dowiedz się od nich jakie są ich odczucia względem zawodu, co uważają za jego zalety i wady oraz popytaj o ich ścieżkę zawodową i rady dla początkujących.

Wciąż nie masz pomysłu na zawód?

Jeśli nie potrafisz wskazać, na to co Cię ekscytuje, co jest Twoim zainteresowaniem lub nie potrafisz wymienić swoich zalet, to nic się nie martw. Nie każdy umie od tak wybrać swoją ścieżkę w życiu i, to nie jest nic złego! Jednak, jeśli bardzo pragniesz zacząć swoją karierę, to możesz wspomóc się alfabetem zawodów. Zacznij go czytać, a gdy jakiś element Cię chociaż trochę zaciekawi, to poszerzaj o nim wiedzę jeszcze bardziej, bo to może być właśnie, to czego szukałeś!

Testy zawodowe, doradca zawodowy

Aktualnie w sieci znajduje się wiele testów zawodowych, które mają na celu pomóc w wyborze stanowiska pracy. Jednak nie warto wyników takiego testu brać na poważnie, gdyż nie zawsze takie pytania w testach są tworzone przez specjalistów w dziedzinie i zdarza się, że są one robione tylko dla rozrywki.

Lepszym sposobem zbadania predyspozycji zawodowych jest udanie się do doradcy zawodowego, który pomoże przebadać na nam naszą osobowość i wskażę nasze zalety, a na ich podstawie dopasuje do nas zawód.

Redakcja outsourcing.com.pl