Strona główna
IT
Tutaj jesteś
IT testowanie oprogramowania

Na czym polega testowanie oprogramowania?

Data publikacji 1 listopada 2021


Branża informatyczna nieustannie się rozwija, dlatego nikogo nie powinno dziwić duże zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży. Obecnie niezwykle istotne jest testowanie oprogramowania, w którym często bierze udział wiele osób.

Jak wygląda testowanie oprogramowania?

Kluczową osobą w całym procesie jest tester oprogramowania, który ma określić, czy stworzony program spełnia wszystkie wymagania postawione przez klienta. Może to brzmieć dosyć prosto, ale w rzeczywistości cały proces jest bardzo skomplikowany i wymaga zaangażowania oraz współpracy wielu fachowców. Z reguły już przy określaniu specyfikacji i sposobu w jaki ma działać aplikacja rozpoczyna się testowanie oprogramowania. Trzeba wtedy znaleźć potencjalne luki lub sprzeczności w wymaganiach. Tester szuka także efektywniejszych rozwiązań, dzięki którym użytkownik może sprawniej i szybciej korzystać z programu. Na początku należy stworzyć listę wymagań oraz przygotować specyfikację. Może to być na przykład płatność online oraz kupowanie bez konieczności rejestracji. Chodzi o to, żeby dokładnie przeanalizować sposób w jaki ma działać oprogramowanie. Trzeba to zrobić koniecznie przed napisaniem kodu. Niestety bardzo ciężko jest wyłapać błędy w późniejszych etapach, ponieważ obecne kody są niezwykle rozbudowane. Tester oprogramowania musi przewidzieć potencjalne scenariusze, żeby wiedzieć jak użytkownicy będą korzystać z aplikacji. Na samym początku procesu tworzenia oprogramowania jeszcze łatwo jest wyeliminować wszelkie problemy i jest to zdecydowanie tańsze niż na etapie późniejszym. Jeżeli tworzysz sklep to pamiętaj o tym, żeby sposób poruszania po nim był intuicyjny i wszystko było czytelne. Niektóre oprogramowania zawierają błędy, które sprawiają, że użytkownik trafia do miejsca, gdzie nie powinien się znaleźć. Właśnie dlatego testowanie ma usprawnić działanie aplikacji. Testerzy mogą w każdej chwili zgłosić swoją uwagę lub propozycję usprawnienia oprogramowania.

Praca testera

Jest to dosyć czasochłonna i wyczerpująca praca, ale ktoś musi ją wykonywać. Gdy strona jest już stworzona to trzeba jeszcze ją finalnie przetestować. Może się okazać, że ujawnią się wtedy jakieś błędy, które nie były widoczne wcześniej. Należy pamiętać, że strona powinna spełniać wszystkie wymagania klienta. Tester musi dokładnie sprawdzić, czy każda funkcja działa w odpowiedni sposób. Strona powinna być intuicyjna, dzięki czemu użytkownik będzie mógł z niej w łatwy sposób korzystać. Warto zwrócić uwagę na fakt, że testerzy oprogramowania często współpracują z programistami, żeby wspólnie znaleźć błędy oraz nieprawidłowości. Należy pamiętać, że niektóre problemy są mocno skomplikowane i do ich rozwiązania potrzebna jest współpraca wielu specjalistów. Tester to tłumacz, który pośredniczy między programistą a stroną biznesową. Naukę testowania można zacząć samemu w domu. Można rozpocząć od testowania aplikacji komputerowych lub aplikacji na telefon. Podstawowe informacje na temat testowania można znaleźć w internecie. Trzeba jednak przyznać, że informacji jest dość duża i taka ilość wiedzy może być przytłaczająca dla osoby początkującej.

Jak testować oprogramowanie?

Ciężko też jest zweryfikować, które informacje są faktycznie wartościowe i mogą się przydać. Bardzo dobrym pomysłem jest zakup książki branżowej, w której znajdują się podstawowe informacje na ten temat. Naukę testowania można również rozpocząć pod okiem doświadczonych wykładowców. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób nauki, ponieważ wiedza jest uporządkowana i przekazywana w czytelny sposób. Oprócz tego można jeszcze uczyć się w domu i uzupełniać pewne elementy. Takie kursy organizowane są w wielu miastach stacjonarnie, ale dostępne są także kursy internetowe. Kursy internetowe są bardziej wygodne, ponieważ można zdobywać wiedzę nawet bez wychodzenia z domu. Trzeba pamiętać, że testowanie oprogramowania jest niezwykle skomplikowane, dlatego potrzeba dużo czasu, żeby to opanować. Początki mogą być ciężkie dla kogoś kto nigdy nie miał do czynienia z branżą IT. Trzeba jednak dużo i systematycznie czytać, a także wykonywać ćwiczenia praktyczne zlecone przez wykładowców podczas kursu.

Redakcja outsourcing.com.pl

Nasi specjaliści to eksperci w dziedzinach marketingu, finansów, IT, biznesu, pracy oraz rozwoju osobistego. Z pasją i precyzją piszą artykuły, które nie tylko dostarczają wiedzy, ale i inspirują do działania. Dzięki ich doświadczeniu i profesjonalizmowi możesz liczyć na treści dopasowane do najnowszych trendów i potrzeb Twojego biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?