Katowice: nowoczesne usługo biznesowe pod rękę z rynkiem biurowym

Aglomeracja katowicka jest obecnie jednym z pięciu najważniejszych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu.

2018-05-30 13:00:39

Jednocześnie to piąty co do wielkości rynek biurowy. Potencjał 2,2 mln mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyciąga do regionu nowych inwestorów.

Według danych ABSL Aglomeracja Katowicka to jeden z pięciu najważniejszych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce oraz jeden z dziesięciu w Europie Środkowo-Wschodniej, który daje pracę przeszło 20 tys. osób (8% zatrudnienia w sektorze w skali kraju). Zlokalizowane są tu 92 centra usług, należące do 83 inwestorów z 20 krajów. Poza inwestorami polskimi (23) są to głównie firmy z USA (21) i przedsiębiorstwa niemieckie (8), a także podmioty z Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji, Szwajcarii i 12 innych państw. Jeśli chodzi o rozkład branżowy – to dominują centra IT – jest ich 44, a w dalszej kolejności: centra usług wspólnych (22), centra badawczo-rozwojowe (14) oraz 12 centrów outsourcingu usług biznesowych. Dominującą pozycję IT widać też na przykładzie zatrudnienia – w centrach tego typu pracuje przeszło 50 proc. zatrudnionych w sektorze w tym regionie.

– Cieszymy się, że sektor nowoczesnych usług biznesowych prężnie rozwija się w Katowicach, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego miasta i regionu. Co równie istotne, rozwój naszego sektora pozytywnie wpływa na transformację samego miasta – powstaje tu coraz więcej ciekawych architektonicznie biur – takich jak np. pierwszy z budynków kompleksu .KTW, mówi Łukasz Czajkowski, Head of Membership, Network and Community w ABSL.

Obecnie w Katowicach oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii swoje centra usług dla biznesu mają m.in. takie firmy zrzeszone w ABSL jak: Accenture, Arvato Polska, Asseco, Capgemini, Fujitsu, IBM, ING Tech Poland, Future Processing, PwC czy Unilever.

- Katowice są piątym co do wielkości rynkiem w Polsce – po Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Podobnie jak na innych regionalnych rynkach, również na Śląsku główną – chociaż nie jedyną – siłą napędową rozwoju sektora biurowego są najemcy z branży usług dla biznesu. Z naszych analiz wynika, że na firmy z tego sektora przypada 47% wynajętej powierzchni biurowej w mieście. Z kolei udział umów najmu zawartych przez branżę w 2017 r. w ogólnym popycie w mieście wyniósł 33%, mówi Dorota Gruchała, Dyrektor Oddziału JLL (firma będąca partnerem strategicznym ABSL) w Krakowie i Katowicach.

Katowice przyciągają zarówno nowych inwestorów - doskonałym przykładem jest niedawna decyzja Fujitsu Global Delivery Center (GDC) Poland o otworzeniu swojej nowej lokalizacji w Polsce właśnie w Katowicach, jak i firmy posiadające już w Polsce swoje ośrodki, które traktują Katowice jako długofalową lokalizację. - Inwestorzy doceniają Katowice za rozwiniętą infrastrukturę transportową, nowoczesne powierzchnie biurowe, zaplecze akademickie oraz świetny dostęp do wykwalifikowanej kadry, co jest bardzo ważnym argumentem w czasach zwiększonej konkurencji o pracownika, mówi Dorota Gruchała.

 

Maciej Wójcik, prezes zarządu TDJ Estate

Na śląskim rynku nieruchomości komercyjnych od kilku lat obserwujemy stabilny poziom popytu na nowoczesne powierzchnie biurowe. Jego źródeł można upatrywać m.in. w fakcie, że to region Europy Środkowo-Wschodniej należy obecnie do najchętniej wybieranych lokalizacji przez firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, a Polska ze stale rosnącą gospodarką i 38 milionami mieszkańców pozytywnie wyróżnia się na tle innych państw.

Zainteresowanie najemców powierzchniami o najwyższej klasie i w doskonałej lokalizacji zauważamy przy projekcie .KTW. Te atuty skłoniły m.in. globalnego gracza branży  IT – markę Fujitsu – do  wyboru naszego biurowca jako swojej pierwszej siedziby na Górnym Śląsku. Firma zdecydowała się wynająć aż 6 tys. mkw., co czyni ją największym najemcą .KTW I. Kolejną firmą, która pragnie rozwijać swoje struktury w murach .KTW I jest Teleperformance Polska. Największy na świecie podmiot na rynku usług outsourcingowych po raz kolejny stawia na Katowice i w przeciągu 1,5 roku chce zatrudnić około 200 -250 osób. Dotychczas zakontraktowaliśmy jeszcze kilka pięter, w tym powierzchnie handlowo-usługowe. Na chwilę obecną nie komunikujemy jednak nazw firm, które się w nich osiedlą z uwagi na obowiązujące nas klauzule poufności.

Jeśli chodzi o podaż powierzchni biurowej w Katowicach, to widzimy możliwość dalszego rozwoju rynku i jego jednoczesnej segmentacji na klasy. Wciąż jest miejsce dla nowych projektów, zwłaszcza tych o najwyższym standardzie, w klasie A. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że popyt na tego typu obiekty będzie rósł, wraz z umocnieniem się pozycji miasta na polskiej i europejskiej mapie obiektów komercyjnych. To z kolei jest coraz bliżej urzeczywistnienia, przede wszystkim dzięki powołaniu do życia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która obejmuje 41 miast, w których mieszka ponad 2,2 mln ludzi. Tym samym jest największym po Warszawie ośrodkiem miejskim w Polsce.

ZNAJDŹ NAS: